Jakou správnou dětskou sedačku vybrat k mému jízdnímu kolu ?

zdroj: idnes.cz
Jezdíte rádi na kole? A bojíte se, že po narození potomka se svou zálibou budete muset přestat nebo ji razantně omezit? Ale to přece není nutné, dá se totiž zařídit, aby vaše dítě cestovalo s vámi. Řešením jsou například cyklosedačky. Zapomeňte ovšem na jednoduché sedátko na horní rámovou trubku, ve kterém dítě nebylo nijak upnuté a jeho nohy se časem klimbaly nebezpečně blízko drátům.

Přední cyklosedačky

Téměř to vypadá, že o cyklosedačce ani nemá smysl přemýšlet, ale mnozí se k ní rádi vrátí, když zjistí, že kvalitní vozík pořídí přibližně až od deseti tisíc korun. Začneme proto sedačkami, protože ty značkové pořídíte už kolem dvou tisíc korun. Sedačky se dělí na dvě základní větve: přední a zadní. Přední se obvykle instaluje na horní rámovou trubku bicyklu, a dítě tak sedí před jezdcem.
Protože přední sedačka je poměrně malá a nenabízí tak velkou oporu jako zadní, může v ní být větší dítě, které samo vydrží sedět po celou dobu jízdy. Na druhou stranu bývá nosnost těchto sedaček omezena 15 kilogramy, čemuž odpovídá i velikost sedací plochy. Bohužel se prodávají dokonce i sedačky bez opory pro nohy, kde hrozí, že by dítě mohlo strčit nohu do drátů kola. Takový výrobek byste v žádném případě kupovat neměli.
Problém může nastat při instalaci, protože na horní rámové trubce zpravidla vedou kabely k zadní brzdě, přehazovačce a přesmykači. Počítejte s tím, že kvůli pevnému připojení na rámovou trubku ucítí dítě všechny nerovnosti terénu podobně jako cyklista.
Oproti zadním sedačkám tato verze nepřesunuje těžiště vzad, takže se kolo lépe řídí. Malého pasažéra máte stále na očích, a on se může rozhlížet a cítí se téměř jako by sám kolo řídil. Je třeba mu ale zdůraznit, že do řízení zasahovat skutečně nemůže. Nebezpečí pro něj představuje i prach a letící hmyz. Naprostou samozřejmostí je proto helma a chybět by neměly ani brýle.
Tyto sedačky pořídíte od necelé tisícikoruny, ale kupříkladu za značkový výrobek norské firmy Hamax Discovery 101 zaplatíte 1490 Kč. Ten zato disponuje tříbodovým bezpečnostním pásem, oporou pro nohy a pruží díky upevnění na hlavovou trubku, které je podobné upevnění zadních sedaček.

Zadní cyklosedačky

Zadní cyklosedačky jsou dvojího provedení. Můžete si pořídit takovou, která se připevňuje na nosič, anebo samonosné provedení, které navíc díky uchycení pevným ocelovým drátem pruží. V každém případě jsou tyto sedačky mnohem větší a poskytují dítěti poměrně dobrou oporu.
Dělají se dokonce polohovací verze, umožňující mírné naklopení sedačky do odpočivné polohy. Usnout by ale dítě nemělo, protože hlavička klimbající se ze strany na stranu určitě není nic příjemného ani bezpečného. V reálném provozu se možná setkáte s řešením, které cyklisté zmiňují i na internetu - hlavičku je možné přivázat k zádové opěrce, ale takové doporučení určitě nehledejte v návodu a dětskému ortopedovi jej též raději zamlčte. Dítě by prostě v sedačce mělo bdít, proto je vhodné častěji jízdu přerušovat, aby mohlo odpočívat v pohodlnější poloze.
Samonosná sedačka se zpravidla připojuje na sedlovou trubku, opatřenou upínacím mechanismem. Do něj se pak jen zasunou držáky a zajistí. Je možné si pořídit třeba ještě jeden upínací mechanismus, a jednu sedačku pak používat na dvou různých kolech.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení