Horská kola

Horská kola jsou určena pro jízdu v rozmanitém terénu od lehkého až po náročný. Výběr
modelu se odvíjí od několika faktorů: nejčastěji využívaný terén, jeho náročnost, doba
strávená na kole a jeho časté využívání. Tyto faktory jsou důležité pro technické
vybavení kola. Horské kolo je možno použít i na silnici, ale pro svou konstrukci a typ používaných pneumatik není jízda na tomto povrchu tak efektivní jako u crossového kola .

Horská kola se dělí :

26" -  jsou rozměrem vhodným především pro ženy a menší jezdce, a to nejen kvůli své váze, ale také pro svou lehkou ovladatelnost. Jsou ideální pro manévrově náročnější terény, kde je nutná snadnější ovladatelnost. Stejně tak jsou celkově lehčí , nicméně také pomalejší (na jedno šlápnutí ujedou kratší vzdálenost a mají menší setrvačnost).

27,5" - tento rozměr kombinuje vlastnosti 26" a 29" kol, blíže je ale spíše menším kolům 26", které postupně vytlačuje. Zaručuje dobrou ovladatelnost v terénu a lehčí váhu.


29" -  jsou především určené pro vyšší jezdce. Ovladatelnost se odvíjí také od délky končetin, ne jen celkové výšky. Velká kola zaručují pohodlné překonávání nad i podterénních překážek, větší setrvačnost i celkovou rychlost. Musíte na ně ale mít sílu a patřičnou páku. 29" mají širší stopu, tedy i přilnavost. Nicméně je třeba upozornit na to, že pokud chcete 29" a ještě k tomu velký zdvih, kolo bude doopravdy masivnější a těžší. Stejně tak ovladatelnost v úzkém a členitém terénu je o něco těžší.

 

Velikosti rámu :

výška postavy do 165 cm  - velikost rámu 15", 16", S
výška postavy 160 - 170 cm  - velikost rámu 17", 18", M
výška postavy 170 - 185 cm - velikost rámu 19", 20" , L
výška postavy 185 - 200 cm  - velikost rámu 21", 22", XL

výška postavy nad 195 cm - velikost rámu 23"